História okinawského karate

OKINAWA je „križovatkou“ v Pacifiku medzi Čínou, Taiwanom, Filipínami, Japonskom a Kóreou. Leží v subtropickom pásme, je tam dostatok rýb, ovocia, zeleniny, ale i mäsa a avamori (pálenka), majú rozsiahle tradície v mnohých remeslách. Dnes je to moderná krajina - súostrovie s rozvetveným turistickým ruchom. Súostrovie „RYU KYU„ pozostáva asi zo 160 ostrovov, z ktorých je obývaných 48. Žije na nich 1,3 milióna ľudí, z toho 80 % na najväčšom ostrove - Okinawa ( 100 x 20 km). Má vlastné kultúrne tradície, mali vlastný jazyk a náboženstvo. Dnes majú najdlhší priemerný vek života na svete 90 - 92 rokov. Fakticky neexistuje kriminalita, nekradne sa. Sú to skromní, hrdí ľudia s pozitívnym myslením. Majú za sebou negatívnu skúsenosť s 2 okupáciami.

 • 30 000 pr.n.l. - našli prvé vykopávky o aktívnom osídlení Okinawy.
 • 10-12 000 pr.n.l. - nedávno sa našli pri Okinawe pod morom pyramídy.
 • 627 n.l. - existuje prvá písomná zmienka o Okinawe v Pekingu.
 • 714 - je zaznamenaná prvá návšteva v Číne.
 • 753 - súostrovie RYU KYU sa dostáva pod vplyv Číny.
 • 1372 - RYU KYU začalo platiť atribút pre čínsku dynastiu Ming.
 • 1393 - Čínsky cisár vyslal 36 rodín z juhočínskej provincie FUKIEN, ktoré sa usadili v dedinke KUME - súčasť NAHA. Boli to moreplavci, starali sa o verejnú správu, obchod, kultúru, bezpečnosť, náboženstvo, ale doniesli aj ucelené znalosti CHUAN FA (niektoré pramene uvádzajú 15. storočie resp. rok 1756).
 • 1429 - Knieža SHO HANSI zjednotil silou tri existujúce kniežatstvá do jedného kráľovstva, zároveň vydal prísny zákaz nosenia zbraní, ktorého porušenie bolo mimoriadne prísne trestané (toto bol prvý impulz na rozvoj bojových umení na Okinawe).
 • 1609 - Asi 3000 bojovníkov klanu SATSUMA, ktorý prehral v Japonsku boj o šogunát, sa vylodilo v Kráľovstve RYU KYU a ovládli ho. Ešte pritvrdili zákaz nosenia a vlastnenia zbraní. Ponechali kráľovstvo a nastalo obdobie intenzívneho rozvoja bojových umení (TODE, KOBUDO) ako tajných rodinných znalostí. Učili sa tajne v úzkom kruhu, resp. posielali svojich ľudí do Číny. Prestali byť písomné informácie.
 • 1599 - Čínsky vojenský vyslanec generál KUSHANKU učil na Okinawe (žiak CHATAN YARA) kata a kobudo
 • 1683 - Čínsky vyslanec WANSHU učil na Okinawe CHUAN FA
 • 1735 - KANGA SAKUGAMA sa narodil a bol známym okinawským majstrom TODE
 • 1853 - Admirál PERRY z USA prišiel s flotilou na Okinawu a uzavrel dohodu s kráľovstvom.
 • 1868 - V Japonsku bol koniec éry EDO, nastal koniec šogunátu, prišla revolúcia Meiji.
 • 1879 - Bola ustanovená prefektúra a súostrovie bolo nazvané podľa najväčšieho ostrova OKINAWA.
 • 10.3.1921 - V Tokiu SHINZATO predviedol korunnému princovi HIROHITOVI ukážku karate.
 • 1922 - OTSUKA HIRONORI (1.6.1892 - 29. 1. 1982) začal cvičiť u Funakoshiho a v roku 1934 si založil vlastný klub. V roku 1940 pomenúva svoj štýl WADO RYU.
 • 1927 - MIYAGI CHOJUN pomenoval štýl GOJU-RYU podľa BUBISHI.
 • 1929 - YAGI MEITOKU (6.3.1912 - 2003) začal ako 17-ročný cvičiť u Chojuna Miyagiho a zostal pri ňom až do jeho smrti v roku 1953. Zdedil jeho karate-gi a obi. Neskôr založil MEIBUKAN.
 • 1929 - YAMAGUCHI GOGEN (20.1.1909 - 20.5.1989) začal cvičiť karate u Chojuna Miyagiho. Predtým sa ako mladý učil judo a kendo. V roku 1922 začal cvičiť kempo. V roku 1927 sa zoznámil s Chojunom Miyagim a o dva roky neskôr začal u neho cvičiť. V roku 1939 zaviedol v Japonsku systém JIYU KUMITE.
 • 1931 - SEIKO HIGA na pokyn CHOJUN MIYAGIHO zakladá vlastné dojo.
 • 1933 - Goju-ryu bolo oficiálne prijaté do DAI NIPPON BUTOKUKAI ako štýl a karate ako RYU.
 • 1935 - MIYAZATO EIICHI (5.7.1922 - 11.12.1999) začal cvičiť u Chojuna Miyagiho. Má zásluhy na rozšírení okinawského karate. Jeho žiakom bol aj Morio Higaonna. V roku 1954 založil JUNDOKAN (dnes ho vedú K. IHA a H. ICHIA). Taktiež bol aj vynikajúcim judistom.
 • 1935 - Gogen Yamaguchi založil celojaponskú Goju Ryu asociáciu. V roku 1955 založil I.K.G.A. a v roku 1964 z jeho iniciatívy došlo v Japonsku k vytvoreniu JKA. Medzi jeho žiakov patrili nielen jeho 3 synovia, 2 dcéry, ale aj URAKAWA a KIGUCHI - učitelia Takeji Ogawu.
 • 25.10. 1936 - Okinawský denník THE RYU KYU SHINPO zorganizoval stretnutie okinawských majstrov karate, ktorí zmenili názov z TODE na KARATE. CHOJUN MIYAGI, CHOKI MOTUBU, CHOSHIN CHIBANA, CHOMO HAMASHIRO, SHINPAN SHIROMA, TSUYOSHI CHITOSE, KENWA NAKASONE, KYODA JUHATSU, KENTSU YABU, CHOTOKU KYAH.
 • 1940 - CHOJUN MIYAGI vytvoril kata Gekisai Dai Ichi a neskôr aj Ni.
 • 26.3. - 23.6 1945 bola bitka o Okinawu, kde zahynulo takmer 300 000 ľudí. Potom nasledovala okupácia Okinawy a americká vojenská správa. Mali vlastné identifikačné preukazy a peniaze.
 • 1947 - SEIKO HIGA obnovil prvé dojo po 2.svetovej vojne.
 • 1948 - MIYAGI ANICHI začal trénovať u Chojuna Miyagiho. Neskôr v roku 1979 založil IOGKF, ktoré dnes vedie Morio Higaonna (Morio Higaonna bol žiakom Eiichi Miyazata).
 • 1956 - MEITOKU YAGI, EICHI MIYAZATO a SEIKO HIGA založili ZEN OKINAWA KARATE-DO GOJUKAI (MEITOKU YAGI prezident, SEIKO HIGA viceprezident).
 • 1960 - SEIKO HIGA založil SHODOKAN GOJU RYU KARATE-DO CLUB, neskôr premenovaný na Medzinárodnú federáciu okinawského Goju Ryu karate a kobudo
 • 15.mája 1972 - bola Okinawa vrátená pod japonskú jurisdikciu ako prefektúra. Na zhruba 40% územia sú stále vojenské základne USA.
 • 1997 - začiatok okinawského karate na Slovensku vďaka slovenským inštruktorom zo SFKaBU
 • 2000 - sa tu uskutočnilo stretnutie G8 za účasti prezidentov Busha a Putina (udelili mu čestný 9. Dan).

                                                       Seiko Higa a Shodokan

 

Seiko Higa sa narodil 8.1. 1898. Vyštudoval strednú rybársku školu a zamestnal sa ako učiteľ v Shimpeki ZŠ. Neskôr bol až do roku 1931 policajtom v Naha. V tomto roku odišiel z polície a venoval sa už len učeniu karate.

Od svojich 14 rokov sa učil Naha-Te od Kanrya Higaonnu, u ktorého sa učil aj Juhatsu Kyoda (1902 -1915) a Chojun Miyagi (1902 - 1914).  Otec Seika Higu bol blízky priateľ s Kanryom Higaonnom a požiadal ho, aby prijal Higu ako študenta. Higa u neho študoval celkovo 3 roky, kým Kanryo Higaonna zomrel. Po smrti Kanrya Higaonnu cvičil Seiko Higa s Chojunom Miyagim, ktorý bol jeho seniorom v dojo.

V roku 1918 Okinawu navštívil zakladateľ moderného judo - Jigoro Kano z Japonska - a chcel vidieť ako sa cvičí karate. V hoteli, kde býval, ho navštívil Seiko Higa, kde mu predviedol kata. Jigoro Kano bol veľmi očarovaný jeho predvedením. Jigoro Kano sa ho dotkol a povedal, že je pevný a tvrdý ako železná tyč. Na pamiatku tejto návštevy daroval Jigoro Kano Seikovi Higovi kaligrafiu, do ktorej napísal: „ Váš spôsob boja je veľmi variabilný a pružný. “

V roku 1931 dostal ako jeho jediný zo žiakov poverenie od Chojuna Miyagiho, aby si ako 33 ročný po 19 rokoch tvrdého tréningu otvoril vlastné dojo - Goju Ryu Karate Dojo - v Shiozumi Village.Jeho prvé dojo bolo naozaj len obývacou izbou. Miyagi učil vo svojej záhrade. V tom čase formálne dojo ako dnes neexistovali. Až neskôr sa otvorilo jeho Shodokan dojo. Počas pracovných ciest Chojuna Miyagiho ho Seiko Higa zastupoval vo vedení tréningov v jeho dojo.

Seiko Higa bol opísaný ako láskavý a jemný, ale prísny pri výučbe. Cvičil pred zrkadlom celé hodiny, aby dodržal presnú techniku. V roku 1935 odišiel na ostrov Saipan, aby vyučoval karate na pozvanie jedného priateľa. Práve tu stretol Kanki Izumikawu, ktorý sa stal jedným z jeho popredných študentov. Izumikawa neskôr pomohol šíriť Goju-ryu v Japonsku. Higa sa nakoniec vrátil na Okinawu, pretože výučba na ostrove bola do značnej miery neúspešná.

Neskôr, v roku 1939 získal Higa titul Renshi z Dai Nippon Butoku Kai, ktorý je ekvivalentom k 6. danu. Higa počas II. svetovej vojny stratil väčšinu svojho majetku. Seikichi Toguchi pozval Higu, aby s ním žil, a tak sa Higa presťahoval a žil so svojím študentom. Je dôležité poznamenať, že v týchto časoch bol vzťah medzi učiteľom a študentom veľmi blízky, takmer ako rodina. Obaja spolu s ďalšími Okinawcami zhromaždili dosť peňazí na vybudovanie nového dojo v Itomane (rok 1947), kde mohol Higa pokračovať v učení.

V roku 1956 po založení Okinawa Karate Federácie sa stáva jej prvým viceprezidentom.

V roku 1960 založil Shodokan Goju Ryu Karate-do Clubs a dostal titul Hanshi 10. Dan. Stal sa prezidentom Medzinárodnej federácie okinawského goju ryu karate a kobudo (Goju-ryu Kokusai Karate Kobudo Renmei), ktorá existuje dodnes. Nasledujúcimi prezidentmi boli: Takamine, Kurashita, Gushiken a v súčastnosti Gushi sensei.

Goju-ryu Seika Higu má od Miyagiho viaceré dôležité rozdiely, preto mal Higa v úmysle dať mu iný názov. Sanseiru je pomerne odlišná a má viac spoločného s verziou Toon-ryu. Je to preto, lebo Higa sa naučil Sanseiru priamo od Kanrya Higaonnu a Chojun Miyagi nie. Existuje niekoľko ďalších rozdielov v rôznych kata, pokiaľ ide o výkon a prevedenie. Učenie Seika Higu učenia viac zdôrazňuje mäkký aspekt  "Ju" viac než niektorí ďalší Miyagiho študenti. Seiko Higa bol študentom Miyagiho v čase, keď ten pomenoval svoj štýl Goju-ryu.

Matayoshi Shinpo bol prominentnou postavou v Higovom Shodokan dojo. Učil tu kobudo a jeho metódy a kata boli zachované Shodokanom spolu s Higovým Goju-ryu. Juei Tamaki bol ďalší prominentný učiteľ kobudo v dojo. Dnes sa kobudo aj Goju-ryu karate cvičia a vyučujú v organizácii spoločne.

 

K jeho významným žiakom patrili, resp. patria:

Choboku Takamine, Seiko Fukichi, Juei Tamaki, Seikichi Higa, Tomoshige Yohena, Goshin Ishimine, Choyu Kiyuna, Kanki Izumigawa, Eikichi Fukumoto, Seitoku Matayoshi, Eiki Kurashita, Yuzuru Oshiro, Seiki Gibo a ďalší.

Goju-ryu Seika Higu je unikátne v tom, že Higa cvičil nielen u Chojuna Miyagiho, ale aj u Kanrya Higaonnu, učiteľa Chojuna Miyagiho.

Zomrel ako 68 ročný 16.4.1966.