Karate klub Duvikan Bratislava

Karate klub Duvikan Bratislava bol založený v roku 2006, je registrovaný v štruktúrach Ministerstva vnútra SR a od roku 2007 plne dodržiava princípy okinawského karate a kobudo, s dôrazom na šírenie odkazu Seiko Higa senseia (zakladateľa školy Shodokan Goju ryu). Samotné meno vychádza z myšlienky Henricha Kreuzera, pridržiac sa založenia Eiki-kanu, klubu, ktorý založil v roku 2002 čestný prezident Duvikanu Hanshi Eiki Kurashita (10. Dan karate, 7. Dan kobudo). A tak, po našom senseiovi Ľudovítovi „Duvi“ Divincovi bol pomenovaný Duvikan. Pri jeho vzniku stáli tri mená (zakladatelia klubu) – Ľudovít Divinec, Henrich Kreuzer a Daniel Baran:

  • MUDr. Ľudovít Divinec
    8. Dan karate, 4. Dan kobudo – technický riaditeľ Duvikanu
  • Henrich Kreuzer
    7. Dan karate, 3. Dan kobudo - člen Trénerskej rady zodpovedný za kobudo
  • Mgr. Daniel Baran
    5. Dan karate, 1. Dan kobudo – prezident.  

Členovia nášho klubu pravidelne navštevujú kolísku karate – Okinawu. MUDr. Divinec po prvýkrát vkročil na tento ostrov v roku 1997 a odvtedy je pravidelným účastníkom medzinárodných seminárov (viac ako 40x), Henrich Kreuzer je účastníkom týchto seminárov od roku 2003. Zámerom vedenia klubu je navštevovať odborné semináre na Okinawe minimálne 1x ročne.

Novú etapu v živote klubu sme naštartovali v roku 2015, keď sa vybraná skupina cvičencov zúčastnila po prvýkrát na pozvanie okinawských majstrov spoločného sústredenia pod vedením senseia Kurashitu. Práve vtedy sme odovzdali senseiovi Kurashitovi čestné členstvo v klube, ktoré s radosťou prijal. Od tejto chvíle robíme všetko preto, aby sme sa ako klub opäť podobného seminára mohli zúčastniť.

KK Duvikan možno nie je počtom členov najväčší klub na Slovensku, ale môžeme povedať, že patrí k jedným z mála klubov na Slovensku, ktoré tak dodržiavajú čistotu štýlu a líniu učenia Seika Higu senseia. Našimi „vzormi“ sú v súčasnosti legendy Goju ryu (Goju ryu Kokusai Karate Kobudo Renmei) – Hanshi Choyu Kiyuna (10. Dan karate, 10. Dan kobudo), Hanshi Seitoku Matayoshi (10. Dan karate, 10. Dan kobudo), Hanshi Zensei Gushiken (10. Dan karate, 8. Dan kobudo), Hanshi Akira Gushi (9. Dan karate, 7. Dan kobudo), či Kyoshi Tadashi Shinjo (8. Dan karate). Samozrejme, všetci ostatní majstri, ktorí sú členmi medzinárodnej federácie na Okinawe (sensei Gibo, Kinjo, Ishiki, Kawakami, Oshiro....). 

Galéria